Poznaj szczegóły

Zacieki na drewnie – jak się ich pozbyć?

Drewniane meble potrafią być naprawdę piękne i stylowe. Nie można im odmówić także trwałości – właściwie użytkowane mogą służyć niejednemu pokoleniu. Większość z nich stanowi jednak przedmioty, z których korzystamy każdego dnia — są więc szczególnie narażone na zabrudzenia i powstawanie nieestetycznych zacieków. Plam w codziennym życiu raczej nie da się uniknąć, co jednak zrobić, by nie pozostały one z nami na zawsze?

Skąd biorą się zacieki?

Przyczyny powstawania zacieków są bardzo błahe – z reguły to efekt rozlanego płynu- wody, kawy, herbaty, soku lub alkoholu, które wsiąkły w drewno. Nieestetyczne plamy mogą pojawić się również wskutek postawienia na drewnianej powierzchni gorącego garnka, zabrudzenia go klejem, tuszem z długopisu, mazaków lub zalania woskiem ze świecy. Samo życie.

Na szczęście plama na drewnianym meblu wcale nie oznacza, że nadaje się on do wymiany. Istnieją niezawodne sposoby, pozwalające nam pożegnać plamę, a nie cały mebel. Nie mamy dla ciebie jednej uniwersalnej rady — różne plamy należy usuwać na różne sposoby.

Sposoby na pozbycie się plam z drewna

Jeśli plama powstała wskutek wylania na powierzchnię zwykłej, czystej wody możesz usunąć ją za pomocą suszarki lub żelazka. Wysoka temperatura sprawi, że woda odparuje, a razem z nią nieestetyczne zacieki. Pamiętaj jednak, by nie przykładać rozgrzanego żelazka bezpośrednio do powierzchni – rozłóż na niej wcześniej bawełnianą tkaninę.

Barwiące płyny, takie jak kawa, herbata, czy alkohol wymagają natychmiastowego przetarcia powierzchni wilgotną ściereczką. Rozlany atrament lub klej usuń natomiast chusteczką higieniczną. To jednak nie koniec! W miejsce po kleju lub alkoholu wetrzyj olej lniany, ślady po atramencie usuń sokiem z cytryny lub mlekiem, natomiast plamy po kawie – letnią wodą z mydłem.

Jeśli na drewnie został ślad po gorącym naczyniu, nałóż na niego mieszankę oliwy i soli, a następnie pozostaw na mniej więcej 3 godziny. Po tym czasie usuń pastę i dokładnie wytrzyj powierzchnię bawełnianą ściereczką.

Pamiętaj, by tkaniny, których używasz do przecierania drewna, były czyste i miękkie. W przeciwnym razie mogą one jeszcze bardziej uszkodzić powierzchnię.

Zapoznaj się z naszą ofertą urządzeń stolarskich!

envelopephone-handsetmap-markerclockmagnifiercrossmenuchevron-down