Poznaj szczegóły

Szlifowanie drewna: metody i narzędzia

Szlifowanie to jedna z podstawowych metod obróbki drewna – jej celem jest wygładzenie powierzchni, usunięcie nadwyżki surowca, zarysowań lub pozbycie się starej powłoki przed nałożeniem nowej.

Odpowiednio oszlifowane drewno zwiększa swoje zdolności adhezyjne, co sprawia, że znacznie lepiej przyjmuje produkty ochronno-dekoracyjne: farby, lakiery czy kleje.

Czym szlifować drewno?

Wybierając narzędzia stolarskie, powinniśmy kierować się przede wszystkim wielkością i powierzchnią, jaką musimy oszlifować. W przypadku drobnych elementów doskonale sprawdzi się szlifowanie ręczna, do większych warto użyć odpowiednich elektronarzędzi.

Kwestia nie mniej istotna: sięgając po sprzęt szlifierski, nie pomijaj stopnia zaawansowania swoich umiejętności – jesteś typem złotej rączki czy raczej totalnym amatorem, który dopiero próbuje swoich sił w stolarce?

Jeśli to początek twojej przygody z obróbką drewna, sięgnij po papier ścierny, stanowiący absolutną podstawą w każdym, dużym lub małym, warsztacie stolarskim. Do wyboru masz także kostki, bloczki lub klocki. Sam zadecydujesz, które narzędzie najlepiej sprawdzi się w pracy, którą będziesz wykonywał.

Szlifowanie ręczne zalecane jest przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia ze sporą ilością detali, nieregularnymi kształtami lub ostrymi krawędziami. Owszem — jest żmudne i czasochłonne, wymaga od nas dokładności i ogromnej precyzji, jednak jest niezastąpione, gdy zależy nam na nienagannym efekcie końcowym. Gdy powierzchnia jest skomplikowana, nawet najlepsze elektronarzędzia mogą nie zdać egzaminu.

Kiedy warto sięgnąć po sprzęt profesjonalny, czyli szlifierkę do drewna? Wtedy, gdy cierpliwość nie jest naszą mocną stroną, a przede wszystkim, gdy czeka nas obróbka dużych i płaskich powierzchni. Tu szlifierka pozwoli nam na zaoszczędzenie masy czasu i uzyskanie najlepszego efektu.

Rodzaje szlifierek

  • Szlifierka kątowa – podstawowe elektronarzędzie służące do szlifowania powierzchni drewnianych, dedykowane raczej amatorom. Pamiętaj jednak, że nawet tu wymagana jest choćby minimalna wprawa – inaczej w łatwy sposób możesz uszkodzić nią materiał!
  • Szlifierka oscylacyjna – przeznaczona do pracy na powierzchniach płaskich i równych. Dodatkowo umożliwia szlifowanie narożników.
  • Szlifierka taśmowa – sprawdzi się do szlifowania bardzo dużych powierzchni – tarasów, drewnianych płyt, podłóg. W odróżnieniu od szlifierki oscylacyjnej lub kątowej ta porusza się w linii prostej, a jej taśmy określają grubość szlifowania.
  • Szlifierka mimośrodowa – sprawdzi się w przypadku materiałów o mniej regularnej powierzchni. Jej niewątpliwym atutem jest możliwość polerowania, a także szlifowania w stali.

Bez względu na to, jaki sprzęt wybierzesz, pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa! Nigdy nie szlifuj gołymi rękami – użyj rękawic ochronnych, a jeśli powierzchnia, nad którą pracujesz, jest duża, załóż także maseczkę przeciwpyłową.

envelopephone-handsetmap-markerclockmagnifiercrossmenuchevron-down