Poznaj szczegóły

Prasa stolarska – jaką wybrać?

Prasa stolarska – jaką wybrać?

Prasa stolarska, której zadaniem jest klejenie drewna, jest narzędziem szeroko stosowanym w całej branży stolarskiej. Korzystają z niej firmy zajmujące się produkcją mebli (szaf, stołów, krzeseł), stolarki drzwiowej, okiennej, konstrukcji dachowych oraz elementów wykończeniowych klatek schodowych (poręczy, balustrad, stopni). Technologie klejenia wykorzystuje się również przy elementach nośnych np. belkach, dźwigarach, sklejkach i deskach oraz płytach z litego drewna. Zadania do wykonania są różne, jaką więc maszynę najlepiej wybrać?

Dlaczego klejenie drewna jest tak ważne?

Klejenie drewna to metoda najczęściej wybierana wtedy, gdy niezbędne jest połączenie ze sobą elementów o dużej powierzchni, uzyskanie wysokiej odporności na obciążenie i jego równomierny rozkład. Klejenie drewna pozwala na polepszenie parametrów wytrzymałościowych drewna, dzięki właściwemu, równomiernemu rozłożeniu słojów w łączonych elementach. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż drewno klejone za pomocą prasy charakteryzuje wysoka estetyka i zawsze prezentuje się dobrze, co ma szczególne znaczenie w przypadku produkcji elementów dekoracyjnych.

Do wyboru mamy kilka pras przeznaczonych zarówno do pracy w ogromnych zakładach przemysłowych, jak i przydomowych warsztatach stolarskich. Biorąc pod uwagę ich budowę, a także sposób działania wyróżnić możemy: prasę hydrauliczną, pneumatyczną oraz mechaniczną.

Jaką prasę wybrać?

Decydując się na zakup prasy, należy przede wszystkim dokładnie określić, jakie elementy zamierzamy nią wytwarzać oraz jak bardzo zaawansowane są nasze umiejętności stolarskie.

Prasa hydrauliczna do klejenia drewna, dzięki zwiększonej sile docisku powstałej wskutek działania ciśnienia w układzie zamknięty, z powodzeniem sprawdzi się przede wszystkim do klejenia elementów w dużych ilościach, do produkcji zakrzywionych belek laminowanych, klejenia desek do wytwarzania drewna klejonego krzyżowo, produkcji paneli jedno i wielowarstwowych z drewna litego, prostych belek wielowarstwowych oraz prasowania na zimno prostych elementów konstrukcyjnych. Nadaje się również do produkcji płyt klejonych i laminowanych, a także tworzenia konstrukcji ramowych. Prasa hydrauliczna do klejenia drewna to niezbędna maszyna w branży budowniczej, przy produkcji mebli oraz wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ogromna siła nacisku. Prasy hydrauliczne uważane są za niezawodne i wytrzymałe.

Prasa pneumatyczna to maszyna, w której nacisk na materiał odbywa się przez wtłaczanie sprężonego powietrza do siłowników tłokowych lub poduszek powietrznych. Pozwala to na dokładne dociskanie klejonych powierzchni oraz swobodne regulowanie siły nacisku. W odróżnieniu od prasy hydraulicznej jest znacznie szybsza oraz bezpieczniejsza w obsłudze, a jej używanie wiąże się z niewielkim ryzykiem wystąpienia awarii lub nieprawidłowego wykonania czynności. Praca z nią jest wygodna i bezpieczna — sprawia to, iż jest stanowi znacznie lepsze rozwiązanie dla osób, które dopiero niedawno rozpoczęły swoją przygodę ze stolarką.

Wszystkim tym, którzy prace stolarskie wykonywać planują jedynie hobbystycznie i na własny użytek polecamy najprostszą w obsłudze prasę mechaniczną. Tu nacisk na element odbywa się poprzez dokręcanie śrub.

envelopephone-handsetmap-markerclockmagnifiercrossmenuchevron-down