Poznaj szczegóły

Jak dbać o drewniany stół?

Drewno to wyjątkowy materiał z którego, dzięki licznym metodom obróbki, stworzyć można niemal wszystko. Jego naturalny charakter sprawia, że nigdy nie wychodzi z mody. Oprócz tego, że jest ponadczasowe, jest także unikalne – nie ma dwóch identycznych kawałków drewna. To między innymi dlatego, produkty wykonane z litego drewna, szczególnie stoły uważane są za luksusowe. Jednak, aby faktycznie stanowiły ozdobę wnętrza, należy o nie odpowiednio dbać.

Odpowiednio, czyli jak?

Stół w większości domów stanowi centralny punkt kuchni, salonu, czy jadalni. To miejsce spotkań, relaksu, nierzadko pracy. Intensywne użytkowanie sprawia jednak, że jest to mebel szczególnie narażony na uszkodzenia i zabrudzenia. Na szczęście wystarczy podstawowa wiedza na temat pielęgnacji drewna, by mogło cieszyć nas swoim wyglądem latami.

Uważaj na plamy!

Kwestia najważniejsza – drewno nie lubi wody. Wilgoć pozostawiona na blacie przez dłuższy czas skutkować może uszkodzeniem jego struktury. Wystarczy, że postawimy na stole mokre naczynie, by woda zaczęła się wchłaniać, powodując puchnięcie, odbarwienia i pękanie.

Uważaj także na produkty barwiące – kawę, wino, tusz z długopisu. Gdy tylko pojawi się plama, natychmiast reaguj. Nie stosuj jednak silnych detergentów ani tłustych preparatów, które mogą spowodować jeszcze większe przebarwienia. Wilgotna ściereczka w zupełności wystarczy.

Jak zabezpieczyć drewniany blat?

Codzienna pielęgnacja i czyszczenie są niezwykle ważne, jednak, aby stół prezentował się naprawdę dobrze, należy pamiętać o regularnej konserwacji – uzupełnianiu i renowacji powłok lakierniczych. Impregnaty do drewna nie tylko doskonale podkreślają słoje i naturalną barwę drewna, ale przede wszystkim chronią przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak słońce, wilgoć, czy też uszkodzenia mechaniczne.

Do zabezpieczenia drewnianego blatu najczęściej stosowane są lakiery lub oleje. Jaka jest między nimi różnica? Lakier tworzy na powierzchni drewna warstwę zabezpieczającą, którą wyczuć możemy dłonią. Utwardza on drewno i zwiększa jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. Olej działa zupełnie inaczej — wchłania się w wierzchnią warstwę drewna, nie tworząc przy tym widocznej powłoki. Drewno pokryte olejem zachowuje naturalny wygląd.

Każde drewno należy zabezpieczyć przed rozpoczęciem jego użytkowania, a następnie regularnie powtarzać ten proces. Dzięki dostępnym na rynku produktom jest to naprawdę proste i bez problemu poradzisz sobie z tym w domowych warunkach.

Zapoznaj się z nasza ofertą pras do klejenia drewna!

envelopephone-handsetmap-markerclockmagnifiercrossmenuchevron-down