Poznaj szczegóły

Frezarka czy tokarka? Jaką maszynę wybrać?

Frezarka czy tokarka? Jaką maszynę wybrać?

Zarówno tokarka, jak i frezarka to maszyny pozornie spełniające bardzo podobne funkcje – obie mają za zadanie nadanie ostatecznej formy przedmiotom wytwarzanym z drewna. Mimo iż podobne, w trakcie obróbki drewna umożliwiają uzyskanie zupełnie innych właściwości. Czym tak naprawdę różni się frezarka i tokarka? Jak wybrać maszynę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb?

Różnica między frezarką i tokarką widoczna jest szczególnie w trakcie obrabiania materiału. Owszem, obie maszyny przeznaczone są do tzw. skrawania, jednak tylko tokarka w trakcie pracy obraca materiał, wykonując tak zwane toczenie. Frezarka pozwala jedynie na pracę na powierzchni płaskiej – wykonywanie rowków i zagłębień zgodnych z naszymi oczekiwaniami.

Kiedy wybrać frezarkę do drewna?

Głównym i najważniejszym zadaniem frezarki jest obróbka poprzez skrawanie płaskich powierzchni drewna i nadanie im pożądanych wgłębień i rowków, zgodnie z ustawionymi wcześniej wartościami. Praca wykonywana jest za pomocą ruchów obrotowych frezu, czyli wielostożkowatego narzędzia skrawającego, przytwierdzonego do specjalnego uchwytu na maszynie. Nadaje on drewnu kształt identyczny ze swoim.

Dzięki frezarkom mogą powstać między innymi ozdobne listwy wykończeniowe, obrzeża desek, frontów drzwiowych, cokoliki oraz wszelkiego rodzaju elementy drewniane płaskie.

Kiedy sięgnąć po tokarkę?

Obróbka drewna wymagająca użycia tokarki wygląda zdecydowanie inaczej. W trakcie toczenia drewniany element wprawiany jest w ruch, a następnie za pomocą dłuta skrawającego nadaje się mu pożądany kształt.

Tokarka jest niezastąpiona w przypadku tworzenia elementów symetrycznie opisanych wokół własnej osi. Dzięki niej jesteśmy w stanie uzyskać ozdobne elementy na nogach krzeseł, stołów, w tralkach balustrad oraz oparć meblowych.

Wiesz już jakie produkty drewniane zamierzasz wytwarzać? Wybór odpowiedniej maszyny nie powinien stanowić więc problemu.

envelopephone-handsetmap-markerclockmagnifiercrossmenuchevron-down