Poznaj szczegóły

Lakierowanie drewna – krok po kroku

Lakierowanie to prosty sposób na nadanie drewnu zarówno pięknego koloru, jak i zwiększenie jego ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Jego wykonanie jest stosunkowo proste i z pewnością poradzisz sobie z nim w warunkach domowych. Od czego zacząć?

Na początku wybierz odpowiedni lakier. Jaki będzie najlepszy? Wszystko zależy od tego, co planujesz nim pokryć. Jeżeli jest to przedmiot znajdujący się w domu, sięgnij po lakier wodorozcieńczalny, który nie wydziela intensywnego zapachu, a dodatkowo łatwo się aplikuje i stosunkowo szybko utwardza.

Do użytku zewnętrznego wybierz natomiast lakier rozpuszczalnikowy. Jego zapach jest drażniący i długo utrzymuje się na lakierowanej powierzchni, jednak ma zdecydowanie szersze zastosowanie. Świetnie sprawdzi się, np. w przypadku mebli tarasowych, gdyż chroni między innymi przed niszczącym promieniowaniem UV.

Lakier wybrany, więc czas przystąpić do działania. Jeśli chcemy, aby efekt był zadowalający, należy dokładnie przygotować powierzchnię przeznaczoną do lakierowania.

Jeśli przedmiot nigdy wcześniej nie był pokryty lakierem, wystarczy go oczyścić, a następnie nałożyć wybrany preparat. Jeśli jednak podejmujemy się renowacji, najpierw musimy pozbyć się z powierzchni starej farby lub lakieru. Możemy zrobić to, używając papieru ściernego lub elektronarzędzi, na przykład szlifierki oscylacyjnej. Wyszlifowaną powierzchnię należy dokładnie umyć, by usunąć z niej wszystkie zanieczyszczenia, odtłuścić i wysuszyć.

W przypadku starszych mebli na tym etapie wypełnia się także ewentualne ubytki, wykorzystując w tym celu masę szpachlową do drewna. Ostatnim etapem przed przystąpieniem do nakładania lakieru jest odpylanie.

Jak lakierować meble?

Lakier nakładać należy delikatnymi i równomiernymi ruchami wzdłuż słoi, rozpoczynając od krawędzi i miejsc trudno dostępnych, a następnie przechodząc do dużych powierzchni.

Niemal w każdym przypadku konieczne jest nałożenie drugiej warstwy preparatu — jednak zanim zaczniemy to robić, musimy poczekać, aż pierwsza dokładnie wyschnie. Warto także delikatnie wyszlifować pierwszą warstwę lakieru, odpylić powierzchnię i dopiero wtedy przystąpić do pokrywania przedmiotu kolejną warstwą lakieru.

Zwróć także uwagę na warunki, w jakich pracujesz. Wilgoć znacznie wydłuża proces wysychania preparatu, a co za tym idzie, także twojej pracy.

Zapoznaj się z nasza ofertą urządzeń stolarskich!

envelopephone-handsetmap-markerclockmagnifiercrossmenuchevron-down