Wady drewna – co warto o nich wiedzieć?
Na to, jak ostatecznie wyglądać będzie drewno, wpływ ma masa czynników, między innymi kolor, przebieg oraz rozmieszczenie słojów, pęknięcia, rozłożenie sęków, ślady pozostawione przez szkodniki i choroby, a także zmiany, jakie powstały wskutek uszkodzeń mechanicznych i pożaru, wysokich lub niskich temperatur, silnych wiatrów oraz wilgotnego powietrza. To właśnie one decydują o wartości drewna jako materiału stolarskiego.
Wzorcowe drewno powinno składać się ze słojów ułożonych w kształt walca, jego włókna natomiast muszą przebiegać równolegle do osi podłużnej. Mimo iż w prawdziwym życiu taki surowiec jest właściwie niespotykany, wszelkie odstępstwa od wzorca określa się mianem wad. Jakie wady wyróżniamy i jak możemy się ich pozbyć?
Wady drewna podzielić możemy na dwie grupy:
- pierwotne, czyli powstałe już w trakcie życia drzewa. Są to przede wszystkim pęknięcia, nadmierna sękatość, zgrubienia, krzywizny, zakorki i wielordzeniowość;
- oraz wtórne, czyli powstałe już po ścięciu drzewa wskutek niewłaściwego przechowywania lub nieprawidłowej obróbki. Są to głównie przebarwienia spowodowane rozwojem pleśni i grzybów pasożytniczych (zgnilizna) oraz nieodpowiedniego suszenia.
Najczęściej spotykaną wadą drewna są sęki, stanowiące pozostałość po wrastających w pień gałęziach. Innymi wadami, z którymi spotykamy się równie często, są niestety zgnilizna oraz uszkodzenia wywołane przez szkodniki.
Większość wad można zniwelować w trakcie odpowiednio dobranej metody obróbki – między innymi poprzez lakierowanie, frezowanie, cięcie i toczenie, które pozwalają na wykorzystanie jak największej ilości surowca.
Kiedy wada jest zaletą
Niektóre wady surowca mogą przy odpowiednim wykorzystaniu stać się ogromną zaletą – dotyczy to zwłaszcza najpopularniejszej wady, czyli sęku. Nie stanie się tak oczywiście w sytuacji, gdy potrzebne nam drewno konstrukcyjne, gdyż sęki znacznie osłabiają odporność mechaniczną materiału, ale w przypadku produkcji mebli już tak. Sęk potrafi pozytywnie wpłynąć na ostateczny wygląd wyrobu, nadać mu oryginalności i indywidualności.
Niezwykle ciekawym przykładem pożądanej wręcz wady jest czeczota, czyli fornir utworzony ze zmian chorobowych, narośli, zgrubień, wybrzuszeń oraz zbliznowaceń powstałych na pniu. Czeczota pojawić może się niemal na każdym drzewie, szczególnie poszukiwane są jednak te powstałe na brzozie i jaworze.
Zapoznaj się z naszą ofertą urządzeń stolarskich!