Lakovanie je jednoduchý spôsob, ako dodať drevu krásnu farbu a zvýšiť jeho ochranu pred vonkajšími faktormi, akými sú mechanické poškodenie alebo vlhkosť. Jeho realizácia je pomerne jednoduchá a určite ju zvládnete aj doma. Kde začať?
Najprv si vyberte ten správny lak. Ktorý bude najlepší? Všetko závisí od toho, čo ním plánujete zakryť. Ak ide o predmet v domácnosti, siahnite po laku na vodnej báze, ktorý nevydáva intenzívnu vôňu, navyše sa ľahko nanáša a pomerne rýchlo vytvrdzuje.
Na vonkajšie použitie zvoľte lak na báze rozpúšťadla. Jeho vôňa je dráždivá a dlho sa drží na lakovanom povrchu, no má oveľa širšie uplatnenie. Skvele sa bude hodiť napríklad na terasový nábytok, pretože okrem iného chráni pred škodlivým UV žiarením.
Lak je vybraný, takže je čas pustiť sa do práce. Ak chceme, aby bol efekt uspokojivý, mal by byť povrch, ktorý budeme lakovať, starostlivo pripravený.
Ak predmet ešte nikdy nebol lakovaný, stačí ho očistiť a následne aplikovať vybraný prípravok. Ak sa však pustíme do renovácie, musíme povrch najskôr zbaviť starého náteru alebo laku. Môžeme to urobiť pomocou brúsneho papiera alebo elektrického náradia, ako je napríklad vibračná brúska. Brúsený povrch treba dôkladne umyť, aby sa z neho odstránili všetky nečistoty, odmastiť a vysušiť.
V prípade staršieho nábytku sa v tejto fáze vypĺňajú aj prípadné dutiny, pričom sa na tento účel používa plnivo na drevo. Poslednou fázou pred nanesením laku je odprášenie.
Ako lakovať nábytok?
Lak by sa mal nanášať jemnými a rovnomernými pohybmi pozdĺž zrna, počnúc od okrajov a ťažko dostupných miest a potom sa presúvať na veľké plochy.
Takmer v každom prípade je potrebné naniesť druhú vrstvu prípravku – ale kým sa do toho pustíme, musíme počkať, kým prvá poriadne zaschne. Oplatí sa tiež jemne prebrúsiť prvú vrstvu laku, povrch oprášiť a až potom začať predmet prekrývať ďalšou vrstvou laku.
Venujte pozornosť aj podmienkam, v ktorých pracujete. Vlhkosť výrazne predlžuje proces schnutia prípravku, a tým aj vašu prácu.